Seară de coșmar pentru Andone contra Realului: a irosit două ocazii mari, apoi a ratat un penalty. „Galacticii” au câștigat cu 3-0 pe Riazor

Seară de coșmar pentru Florin Andone în Deportivo – Real Madrid 0-3! Atacantul naționalei a ratat un penalty, în finalul partidei, după ce în startul meciului a irosit două șanse foarte bune de a deschide scorul.

Folosit titular de Pepe Mel într-o linie ofensivă în care au mai jucat Bakkali și Cartabia, Andone a fost omul startului de meci, dar, din păcate, nu a găsit drumul spre gol. În minutul șase, vârful de 24 de ani s-a descurcat foarte bine în careul advers, a încercat o execuție pretențioasă, cu dreptul la colțul lung, dar Keylor Navas a avut o paradă de excepție și i-a refuzat șansa unui start perfect. După doar 120 de secunde, Andone a scăpat singur cu același goalkeeper costarican, dar Navas l-a ghicit din nou și a respins în corner. Aveau să fie singurele ocazii ale lui Depor înainte ca mașinăria lui Zidane să se pună pe picioare.

În minutul 20, Gareth Bale a profitat de o greșeală a lui Ruben și a deschis scorul, iar meciul se jucase deja în minutul 27, când filiera braziliană Marcelo-Casemiro a conlucrat perfect pentru 2-0, mijlocașul înscriind din apropierea porții. După pauză, Kroos a făcut 3-0, Asensio a ratat o ocazie bună, iar Andone a avut șansa unui gol, de la 11 metri.

Numărul zece al lui Deportivo a tras însă foarte slab, în dreapta lui Keylor Navas, portarul Realului a ghicit colțul și a respins în corner, punând, astfel, capăt unei seri dezamăgitoare pentru vârful naționalei, care s-a ales și cu un cartonaș galben.